9 powodów, dla których NIE warto kupować namiotu na dach (ważne fakty!)

Namioty na dachu to nowy i ekscytujący dodatek do kempingów w Polsce, a entuzjaści szaleją za nimi!

Jednak nie wszyscy tradycyjni wczasowicze mogą przystosować się do biwakowania z namiotem na dachu, dlatego ważne jest, aby poznać swoje ograniczenia przed podjęciem decyzji o wskoczeniu i zakupie jednego.

1. Potrzebujesz troszeczkę luksusu na kempingu.

Nawet zwykły kemping w namiocie może być dość luksusowy, jeśli zrobisz to dobrze. Mimo to, kemping w stylu klasycznym zwykle oznacza podstawowe rzeczy, aby przetrwać i czuć się komfortowo przez cały czas trwania podróży.

Oznacza to, że tak naprawdę nie masz dużo miejsca do przechowywania, przyborów kuchennych, przestrzeni ani udogodnień. Możesz skończyć z jednym garnkiem i patelnią, materiałami do rozpalenia ognia, ubraniami i biodegradowalnym papierem toaletowym jako jedynymi narzędziami, które zabierasz ze sobą.

Dodaj kilka ciepłych i miękkich ubrań i gotowe (nie licząc całego sprzętu pierwszej pomocy i innych materiałów, które większość wczasowiczów ma pod ręką).

Zasadniczo kemping z namiotem na dachu to minimalistyczne doświadczenie i tylko to, co zmieścisz w swoim samochodzie, zabierzesz ze sobą.

To samo można powiedzieć o zwykłym biwaku w namiocie, ale w zwykłym namiocie można zmieścić dmuchany materac, a także kilka lampionów, bagaż, lodówkę lub dwie itp.

Namioty na dachu są budowane dla jednej lub dwóch osób, lub dla małych rodzin a jedyne, co się tam trzyma, to śpiwór.

2. Potrzebujesz udogodnień przez cały czas

Niektórzy obozowicze z namiotami na dachu zabiorą swój pojazd i namiot na dachu na zwykły kemping z łazienkami, prysznicami, a nawet halami społeczności i basenami.

Jednak głównym powodem, dla którego użytkownicy wybierają się na kemping z namiotem na dachu, jest biwakowanie w bardziej odległych i pięknych częściach natury.

Jeśli nie jesteś kimś, kto lubi szorować na świeżym powietrzu z dala od ludzi, pryszniców, pralni lub zajęć rekreacyjnych, równie dobrze możesz wybrać się na regularne biwakowanie w namiocie lub zainwestować w samochód kempingowy.

Obozowicze z namiotami na dachu to ci, którzy chcą spać w ciasnej przestrzeni z bardzo małą ilością zapasów, aby się obudzić i zobaczyć piękne góry, brzegi oceanów lub głębokie lasy.

Jeśli wolisz bardziej luksusowy kemping, namiot na dachu nie jest dla Ciebie.

3. Składanie i rozkładanie namiotu

Jednym z największych zarzutów, jakie mają obozowicze z namiotami na dachu, jest to, że proces rozkładania i rozkładania namiotu na dachu jest czasochłonnym przedsięwzięciem za każdym razem, gdy zatrzymują się w nowym miejscu lub muszą się pakować.

Namiot na dachu nie jest łatwy do manewrowania w pozycji i z niej, ponieważ w większości przypadków jest bardzo podniesiony i niezgrabny. Chociaż zarządzanie niektórymi markami jest proste, większość namiotów dachowych jest w najlepszym razie kłopotliwa.

Większość obozowiczów powie, że jest to tego warte ze względu na elastyczność i różnorodność przygód na kempingu, które z nich wychodzą, ale inni powiedzą, że to zbyt duży wysiłek.

Jeśli spieszysz się, aby dostać się z miejsca na miejsce lub nie lubisz odkładać namiotu za każdym razem, gdy musisz wracać w drogę, możesz wybrać inną metodę biwakowania i podróżowania.

Wreszcie, jeśli rozstawiasz namiot, ale pamiętasz, że potrzebujesz czegoś ze sklepu i masz tylko jeden pojazd, będziesz musiał ponownie rozbić namiot, aby jechać kilka minut dalej.

Jest to frustrujące dla większości użytkowników, więc powinieneś rozważyć, czy zdecydujesz się na taki.

4. Nie lubisz się wspinać po drabinie

Jeśli jesteś użytkownikiem w podwyższonym wieku lub masz problemy ze stawami, możesz nie chcieć spać w kamperze na dachu.

Wchodzenie i wychodzenie z namiotu, aby spać, zjeść, skorzystać z toalety, a nawet zmienić ubranie w prywatności, będzie wymagało wspięcia się po tylnej klapie i do namiotu lub po drabinie.

Może to być trudne dla każdego w nocy lub gdy jesteś zmęczony. Mimo to, jeśli masz ograniczenia fizyczne, użycie namiotu na dachu jako wybranej sytuacji do spania będzie jeszcze trudniejsze lub niewygodne.

5. Nie jesteś planistą

Biwakowanie poza siatką lub w rustykalnych warunkach wymaga dużo planowania i poświęcania pewnych rzeczy, które normalnie uważasz za niezbędne.

Oznacza to, że musisz dokładnie wiedzieć, co możesz zmieścić, co możesz oszczędzić i co musisz zabrać ze sobą, aby mieć pewność, że jesteś nakarmiony, zdrowy i szczęśliwy podczas wyprawy na kemping.

Większość kempingowych namiotów na dachu będzie zawierać podstawowe udogodnienia, takie jak sprzęt do gotowania, rozpałki i sposoby na transport dużej ilości wody na raz. Dbają też o to, by było im wystarczająco ciepło w namiocie z dużą ilością śpiworów, a nawet małymi grzejnikami.

Jeśli nie jesteś planistą, gdy wybierasz się na kemping, jeśli lubisz wybrać się na spontaniczną wycieczkę bez przewidywania, namiot na dachu nie jest świetnym wyborem.

6. Wolisz łatwy kemping

Kemping „łatwy” to taki kemping, w którym masz wszystko do dyspozycji i nie musisz wkładać wiele wysiłku, aby zjeść posiłek, posprzątać, ogrzać się lub znaleźć bezpieczne miejsce do spania.

Zwykle odbywa się to na tradycyjnych kempingach z przyłączami wody i prądu oraz przyborami toaletowymi i prysznicowymi. Czasami w tych miejscach znajdują się lokale społecznościowe, w których można zjeść lub zebrać się na imprezy, a inne będą miały place zabaw i tereny rekreacyjne.

Możesz nawet mieć gdzie zrobić pranie.

Kemping w namiocie na dachu też może być taki, ale może się okazać, że najlepszym sposobem na biwakowanie z nimi jest wyjazd w teren, aby naprawdę zobaczyć zabytki

i zabrać samochód terenowy w piękne miejsce nawet na noc.

7. Masz mniejszy pojazd

Mocny bagażnik dachowy i solidny pojazd to cechy, które naprawdę sprawiają, że namiot dachowy działa.

Jeśli masz mniejszy samochód, który nie zawiera doskonałego systemu do rozbijania namiotu, możesz skończyć z czymś niestabilnym i trochę niepokojącym do spania.

Co więcej, Twój sprzęt musi wystarczyć na długą podróż, więc nawet jeśli nie śpisz w namiocie, będzie musiał być przechowywany na dachu Twojego pojazdu przez całą podróż.

Jeśli naprawdę chcesz obozować na dachu, musisz mieć do tego świetny samochód lub ciężarówkę lub pożyczyć od znajomego.

8. Prywatność i małe przestrzenie

Kemping na dachu namiotu wiąże się z rezygnacją z wielu rzeczy.

Jeśli potrzebujesz zmienić ubranie lub spać, wykonasz jedno i drugie na niewielkiej przestrzeni, niezależnie od tego, czy będzie to namiot, czy samochód.

Komuś łatwo jest zajrzeć przez szyby samochodu, a nawet jeśli zapinasz namiot tak mocno, jak to możliwe, ludzie spacerujący na zewnątrz namiotu mogą czuć się bardzo inwazyjni lub blisko ciebie.

Jest to niepokojące dla wielu wczasowiczów, którzy wolą mieć wyznaczony kemping, z którego inni ludzie nie przebywają. Mimo to na parkingu lub innym gęsto zaludnionym obszarze, w którym możesz odpoczywać podczas podróży, możesz poczuć się, jakbyś był na widoku, aby cały świat mógł go zobaczyć.

9. Namioty na dachu są bardzo ciemne

Namioty te nie mają dużo naturalnego światła, jak przeciętny namiot naziemny, co może powodować dyskomfort wielu wczasowiczów w ciągu dnia, gdy korzystają z namiotu, lub w nocy, kiedy może być bardzo zatłoczony lub uciążliwy.

Podczas gdy niektórzy wolą ciche, przytulne uczucie namiotu na dachu, inni wolą dużo światła i przepływu powietrza.

Większość użytkowników poradzi sobie z tym, kupując więcej lampionów lub latarek, ale jeśli lubisz dużo światła, rozważ zwykły namiot naziemny.

Podsumowanie.

Kemping w namiocie na dachu jest świetny do wyjścia i zwiedzania świata jeden dzień po dniu.

Dzięki solidnemu, terenowemu pojazdowi możesz zabrać swój namiot na liczne przygody w bardziej odległe miejsca niż tylko na tradycyjny kemping.

Jednak musisz również radzić sobie z małymi przestrzeniami, mniejszą liczbą udogodnień, mniejszą prywatnością i dużym planowaniem, aby mieć dobre wrażenia z namiotu na dachu.

Call Now Button