Czy do każdego bagażnika bazowego na dachu da się przyczepić namiot dachowy?

Montaż bagażnika dachowego na belki dachowe to nic trudnego ale za każdym razem ważne aby uzgodnić jego montaż wcześniej.

Bagażniki cargo, montowane często na terenówkach wyprawowych wymagają dodatkowych adapterów.

Różne szerokości belek dachowych od 4 cm do nawet 11 cm w przypadku belek typu wind. Belki mogą tez być w kształcie rur, w kształcie kwadratów czy prostokątów.

Wymagać mogą różnej szerokości cybantów montażowych.

Kolejnym aspektem jest sposób montażu czyli kierunkiem w który namiot będzie się rozkładał. Dla samochodów osobowych najczęściej wybierany jest kierunek pasażera, w przypadku samochodów terenowych bardzo często jest to kierunek do tyłu.

Na co należny zwrócić uwagę?

  1. Możliwość otworzenia tylnej klapy, tak aby bagażnik jej nie blokował
  2. Miejsce gdzie plandek namiotu się pojawi
  3. Optymalne rozłożenie ciężaru

Kolejny temat to ilość belek dachowych na dachu. Jeśli na dachu mamy 3 belki to mocowanie odbywa się 6 cybantami, jeśli mamy 2 belki to wystarczą 4 cybanty.

Nośność dachu to parametr mówiący o dynamicznej nośności dachu czyli ciężarze jaki może być przewożony na dachu samochodu. Do tego należny dobrać namiot aby nie przekraczał maksymalnej masy.

Statyczne obciążenie dachu czyli ile osób może spać w namiocie dachowym to zupełnie inny temat.

Większość konstrukcji dachów wytrzymuje obciążenia wynoszące więcej niż 50% masy samochodu – z przyczyn bezpieczeństwa w razie dachowania.

Dlatego nawet jak dynamiczna nośność dachu wynosi 150 km to spać na nim może nawet 5 dorosłych osób każda po 80 kg. TAK, jedynym ograniczeniem jest nośność samych belek dachowych, najczęściej wynoszące 100kg na belkę. Zależy ono od rodzaju materiału – stal czy aluminium, kształt, profil i grubość ścianki belki.

Call Now Button