Jak się używa namiotu dachowego?

Dla każdego, kto nigdy nie biwakował ani nie korzystał z namiotu na dachu, możesz się zastanawiać, jak one działają. Z jeszcze bardziej podstawowego punktu widzenia, w jaki sposób są podpierane namioty dachowe, gdy są one montowane na dachu pojazdu lub przyczepy?


Namioty dachowe są montowane na system bagażnika dachowego, który znajduje się na dachu pojazdu. System bagażnika dachowego musi mieć poprzeczki, aby namiot był do niego bezpiecznie przymocowany.
Chociaż najprostszą odpowiedzią jest to, że namioty dachowe są montowane na systemie bagażników dachowych, należy wziąć pod uwagę wiele innych szczegółów. Jaką wagę może utrzymać bagażnik, ile może utrzymać pojazd i czy jest różnica, gdy samochód jest w ruchu i jest zaparkowany?

Oto niektóre z tematów, które omówimy w dalszej części tego artykułu. Co pozwoli Ci w pełni zrozumieć, w jaki sposób obsługiwane są namioty na dachu!


Bagażnik dachowy
Nie znajdziesz namiotu dachowego zamontowanego na pojeździe, który nie jest osadzony na jakimś bagażniku dachowym. Niezależnie od tego, czy jest to system poprzeczek dostępnych na rynku wtórnym producentów takich jak Yakima, Thule lub Rhino-Rack, czy też stały bagażnik dachowy. Oba osiągają to samo i służą jako sposób na bezpieczne zamontowanie.


Oprócz tego, że stojak jest w stanie wytrzymać ciężar Ciebie i namiotu dachowego, o czym będziemy mówić w następnej sekcji, najważniejsze jest, aby stojak miał poprzeczki.
Poprzeczka będzie przebiegać z jednej strony pojazdu na drugą, oto zdjęcie mojego systemu bagażnika i poprzeczek, aby pomóc to zilustrować. Srebrna część to nasz stały stojak, a czarna to system poprzeczek, o którym mówię.
Jak widać na zdjęciu po prawej, szyny montażowe namiotu dachowego są ustawione prostopadle do systemu poprzeczek. Dlatego tak ważne jest, aby Twój bagażnik dachowy posiadał poprzeczki. Zazwyczaj fabryczne poprzeczki dostarczane z pojazdem NIE MOGĄ wytrzymać ciężaru namiotu dachowego.


Zajęło mi wiele godzin, aby znaleźć odpowiednie wieże poprzeczne, które pasują do mojego istniejącego bagażnika dachowego, a także poprzeczki, które wytrzymają ciężar mojego namiotu dachowego. Jeśli jesteś na podobnym etapie lub jesteś po prostu ciekawy, gorąco polecam przeczytanie naszego artykułu na temat wyboru systemu bazy do Twojego namiotu!


To drastycznie skraca czas badań, a także służy jako pomocny przewodnik ze zdjęciami i bezstronnymi sugestiami!
Jeśli masz stały bagażnik dachowy z szyną montażową biegnącą od przodu do tyłu pojazdu, możesz zainstalować szyny montażowe, co pozwoli Twojemu namiotowi otworzyć się do tyłu pojazdu, a nie na bok.
Ta sztuczka działa tylko w przypadku softshellowych namiotów dachowych, które się rozkładają, a nie twardych skorup, które muszą leżeć na systemie poprzeczek.


Limity masy pojazdu i regału
Teraz, gdy masz już solidną wiedzę na temat tego, które statywy powinny być używane do obsługi namiotu dachowego, równie ważne jest zrozumienie niektórych kluczowych limitów wagi.
Najpierw musisz sprawdzić limit wagowy dachu swojego pojazdu! Częściej niż nie, to nie będzie problemem. Pojazdy są zaprojektowane tak, aby utrzymać własny ciężar w przypadku przewrócenia się. Jeśli jednak masz naprawdę malutkiego sedana, na wszelki wypadek radzę dokładnie sprawdzić w instrukcji obsługi.
Porozmawiajmy teraz o limitach wagi bagażników dachowych. Jest to o wiele bardziej intensywny proces badawczy, ponieważ każdy stojak może wytrzymać inny ciężar. Patrząc na system bagażnika dachowego, należy znać dwie niezwykle ważne liczby.
Limit masy dynamicznej to parametr, który określa, jaką wagę może utrzymać bagażnik, gdy pojazd jest w ruchu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest jazda autostradą i zrzucenie namiotu z dachu.
Kiedy producenci stojaków podają limity wagowe swoich stojaków, prawie zawsze mówią w kategoriach.
Innym ograniczeniem wagi, z którym należy się zapoznać, jest limit wagi statycznej, który jest limitem wagi, gdy pojazd NIE jest w ruchu (zaparkowany). Ogólnie rzecz biorąc, można oczekiwać, że system poprzeczek utrzyma około 100 kg funtów dawania lub brania.


Jest to ważne z oczywistych powodów, aby nie przeciążać bagażnika zbyt dużą wagą. Same bagażniki dachowe mogą obsłużyć mniej więcej taką samą wagę. Zwykle wahają się od 150 kg i więcej.


Na czym można jeszcze zamontować bagażnik dachowy?
Pod koniec dnia bagażnik dachowy jest podtrzymywany na belkach. Można go jednak montować w różnych miejscach. Niezależnie od tego, czy będzie to łóżko ciężarówki, przyczepy, UTV itp.
Możliwości montażu namiotu są nieograniczone. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie możliwe pomysły na montaż bagażnika na dachu, możesz przeczytać ten artykuł jako zabawną lekturę!


Składanie
Podczas gdy dach pojazdu zwykle podtrzymuje namiot dachowy, bagażnik dachowy jest najważniejszym elementem do utrzymania namiotu na miejscu. System montażu namiotu dachowego jest montowany do systemu poprzeczek, a system poprzeczek jest montowany do szyn bocznych przymocowanych do pojazdu.
W teorii jest to bardzo proste, ale w praktyce niezwykle ważne jest, aby nie przekraczać żadnych limitów wagi. Jeśli uznałeś te informacje za przydatne, polecam zajrzenie na nasz kanał Youtube, aby uzyskać więcej interesujących i pomocnych informacji.

Call Now Button