Jaki jest sens namiotu na dachu?

Namioty dachowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce z każdym sezonem, a w tym artykule przyjrzymy się, dlaczego tak się dzieje. Są szanse, że widziałeś pojazdy jeżdżące z czymś, co wygląda jak dziwna torba do przechowywania na wierzchu, ale w rzeczywistości są to namioty, które rozkładają się, by stać się słodkimi oazami z ziemi. Jeśli ta lista nie przekona Cię do posiadania takiego w swoim życiu, nic tego nie zrobi.

Jaki jest sens namiotu na dachu? Oto 10 zalet:

 1. Spanie z poziomu gruntu

Ponieważ będziesz na szczycie swojego pojazdu, do większości namiotów na dachu można dostać się po drabinie teleskopowej. Oznacza to, że jeśli będzie padać, nie będziesz spać w kałuży ani w błotnistym dole. Łatwiej też złapać bryzę, gdy nie jesteś nad ziemią, dzięki czemu Twój namiot będzie lepiej wentylowany i będzie chłodniej w okresie letnim. Dodatkowo będziesz mieć lepszy punkt obserwacyjny, gdy jesteś nad ziemią – to prawie jak przebywanie w domku na drzewie!

Unoszenie się z ziemi pomaga również zapobiegać przedostawaniu się brudu i śmieci do namiotu. Na przykład, jeśli biwakujesz na piasku lub zakurzonej ziemi, możesz wspiąć się po drabinie, strzepnąć buty, a następnie wejść do namiotu, nie śledząc niczego w środku.

 1. Jest bezpieczniejszy

Jest to dodatkowa korzyść z bycia na ziemi, ale zasługuje na swój punkt widzenia. Zwierzęta rzadziej dostaną się do namiotu, jeśli jest on podniesiony z ziemi, a zwłaszcza jeśli usuniesz drabinę, gdy nie jesteś w namiocie, więc wiewiórki i tym podobne nie mogą się wspiąć. Przerażającym pełzaczom, takim jak pająki, skorpiony lub węże, będzie znacznie trudniej dostać się do twojego namiotu.

W Polsce, gdzie na ziemi żyją wyjątkowo nieprzyjemne stworzenia, namioty dachowe są popularne od jakiegoś czasu, ale w ostatnich latach zaczęły się pojawiać również w Polsce.

Jest to również bardziej odstraszające dla osób, które mogą chcieć zdobyć fajny sprzęt kempingowy ze zniżką na pięć palców, ponieważ będą mieli trudności z usunięciem ~50 kg namiotu na dachu z dachu pojazdu, szczególnie bez robiąc dużo hałasu lub robiąc sobie krzywdę. Namiot na ziemi można rozebrać i przenieść w ciągu kilku minut.

Posiadanie namiotu na dachu pojazdu umożliwia przechowywanie drogiego sprzętu w zamkniętym pojeździe podczas snu. Niektórzy zagorzali offroadowcy śpią w swoich łóżkach ciężarówek z dachem ciężarówki nad nimi, ale oznacza to, że kiedy śpią, cały ich sprzęt musi być przechowywany gdzie indziej. Dzięki namiotom dachowym twój sprzęt może pozostać na miejscu i bezpiecznie zablokowany przez cały czas.

 1. Wygodna platforma/podkładka do spania

Jeśli masz najbardziej elegancki namiot naziemny i dmuchany materac, jaki kiedykolwiek wyprodukowano, może to nie prawda, ale ogólnie namioty dachowe są wyposażone w materace z pianki z pamięcią kształtu o dużej gęstości, które są znacznie wygodniejsze niż materace dmuchane. Zwłaszcza jeśli twój współmałżonek lub druga osoba jest z tobą na kempingu – prawie wyrzucenie z dmuchanego materaca za każdym razem, gdy druga osoba się porusza, szybko się starzeje.
Namioty na dachu mają również twarde dno (zwykle włókno szklane, stal, aluminium lub coś podobnego), które jest idealnie gładkie, w przeciwieństwie do podłoża. Nawet z dmuchanym materacem spanie na kamienistym podłożu nie jest zabawne. Historia Księżniczki na ziarnku grochu nie była nawet przesadzona, jeśli o mnie chodzi. Spanie w namiocie na dachu jest bardziej jak spanie w łóżku w domu pod względem ogólnego komfortu.

 1. Trwałość

Jeśli kiedykolwiek spędziłeś noc w namiocie naziemnym podczas wiatru/deszczu/gradu/śnieżycy, wiesz, że prawdopodobnie nie będziesz spać przez całą noc trzepocząc materiałem namiotu, prawdopodobnie znajdziesz się w basenie z zimną wodą rano, a może nawet okaże się, że twój namiot jest uszkodzony i nie da się go naprawić.

Jest to szczególnie przerażające, jeśli jakoś uda ci się zasnąć, a potem zostaniesz obudzony, gdy poobijana strona namiotu zostanie zdmuchnięta tak płasko na ziemię, że w zasadzie cię przytłacza. Albo, co gorsza, twój namiot zostaje wyrwany ze swoich palików, a ty zostajesz oberwany chomikiem po kempingu.

Na szczęście żaden z tych problemów nie jest problemem w namiocie na dachu. Wiele z nich ma solidny panel z włókna szklanego, który wyskakuje prosto lub pod kątem, co chroni przed większością elementów. Chociaż większość RTT nadal ma płócienne boki, które mogą potencjalnie trzepotać na wietrze, płótno jest znacznie trwalsze, a wiele z nich ma systemy, które pozwalają na bardzo ciasne podkręcenie płótna, jeśli jest wietrznie.

Większość namiotów naziemnych jest wykonana tak, aby były lekkie i przenośne, podczas gdy namioty dachowe są mocne i trwałe, ponieważ Twój pojazd przenosi cały ciężar. Namioty dachowe są często konstruowane ze stali lub aluminium, a płótno jest znacznie bardziej wytrzymałe niż lekki materiał używany w namiotach naziemnych.

 • Wygodny i szybki w konfiguracji
  Większość namiotów można bardzo szybko ustawić: wystarczy zaparkować pojazd w stosunkowo płaskim miejscu, odpiąć blokady lub zatrzaski, a namiot sam się wyskoczy lub można go szybko złożyć. Niektóre namioty mają przybudówki, które wymagają kilku minut więcej na ustawienie, ale ogólnie są szybsze i łatwiejsze do ustawienia niż namioty naziemne, ponieważ nie ma palików do złożenia ani palików do wbicia w ziemię.
  Dodatkowo, większość namiotów dachowych pozwala na pozostawienie pościeli na miejscu, nawet gdy namiot jest spakowany, więc wszystko jest gotowe do pracy zaraz po otwarciu namiotu. W namiocie naziemnym to nie jest możliwe i trzeba by napompować dmuchany materac lub karimatę, a następnie rozłożyć śpiwór.

 • Super mobilny
  Wiele osób korzysta z z namiotów w swoich pojazdach terenowych lub 4×4, a ponieważ namiot jedzie wszędzie, gdzie pojazd się znajduje, może otworzyć wiele miejsc, w których biwakowanie samochodu byłoby niepraktyczne. Nawet jeśli wjechałeś w miejsce, gdzie nie ma szerokich płaskich miejsc na rozstawienie namiotu naziemnego, jeśli możesz użyć klocków do wypoziomowania pojazdu, Twój namiot nadal będzie działał wygodnie.
  Twój ogólny ślad będzie również znacznie mniejszy, ponieważ twój namiot i pojazd będą zajmować tę samą przestrzeń, więc jeśli znajdziesz się wśród gęstych drzew lub głazów, nie będzie to problemem.
  Nadają się również doskonałe na wycieczki, w których codziennie będziesz przemieszczać się w inne miejsce, ponieważ konfiguracja i zdejmowanie są tak łatwe i szybkie. Codzienne rozkładanie i rozkładanie namiotu, dmuchanego materaca i śpiwora szybko się starzeje. Kemping z namiotem na dachu jest bardziej podobny do kempingu RV niż kempingu pod namiotem pod względem wygody, co prowadzi mnie do następnego punktu…

 • Tańsze niż kampery
  Namioty z twardą pokrywą są droższe. Oczywiście w swoim namiocie nie będziesz mieć łazienki, bieżącej wody ani zaplecza kuchennego, ale zapewnia to pewne wygody i mobilność, które zapewniłby kamper, zwłaszcza w porównaniu z ustawieniem namiotu naziemnego.
  Z namiotem na dachu możesz biwakować przy każdej pogodzie i w każdym terenie, podobnie jak w przypadku kampera, podczas gdy namioty naziemne są naprawdę wygodne i praktyczne tylko przy stosunkowo ciepłej pogodzie i na płaskim terenie.
  Ponadto łatwiej jest prowadzić zwykły pojazd z namiotem na dachu na górze niż większością kamperów, które są duże, nieporęczne i generalnie niezbyt responsywne lub szybkie. Namioty nie mają również dużego wpływu na przebieg benzyny (tylko około pół mili na galon), więc możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeżdżąc swoim zwykłym pojazdem z namiotem na dachu w porównaniu do jazdy kamperem lub holowania przyczepy .

 • Oszczędź miejsce w pojeździe
  Jak wspomniałem w sekcji poświęconej bezpieczeństwu, możesz trzymać cały swój drogi sprzęt zamknięty w pojeździe, nawet gdy śpisz, ponieważ nie musisz używać miejsca do spania w ciężarówce. W ten sposób nie musisz przestawiać całego pojazdu za każdym razem, gdy chcesz iść spać.
  Dodatkowo, nie musisz przechowywać namiotu, śpiworów i dmuchanych materacy w swoim pojeździe, ponieważ wszystko, na czym musisz spać, jest już gotowe, aby wjechać w góry, nad jezioro itp.. To zwalnia miejsce w pojeździe na inne artykuły i zabawki.

 • Dodatkowe miejsce do przechowywania na górze
  Jest to cecha charakterystyczna dla namiotów z twardym dachem, ale wiele tego typu namiotów ma system mocowania sprzętu na twardej górnej powierzchni, na którym można przechowywać około 50 kg dodatkowego sprzętu.
  Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz przechowywać rzeczy, takie jak narty lub inny sprzęt, do którego nie będziesz mieć dostępu na co dzień, lub możesz zamontować panele słoneczne, aby zasilać światła i zapewnić możliwość ładowania. Większość namiotów z twardą skorupą z tą funkcją można nadal otwierać i używać, nawet jeśli sprzęt jest nadal przechowywany na górze.

 • Łatwe użytkowanie przez cały rok
  Ponieważ namioty są wykonane z cięższych materiałów, które izolują znacznie lepiej od żywiołów niż namiot naziemny, możesz używać namiotów w prawie każdych warunkach pogodowych. Oznacza to, że jeśli jesteś zapalonym kempingowiczem lub podróżnikiem, Twój namiot pozwoli Ci biwakować przez cały rok i we wszystkich porach roku i lokalizacjach.
  Dopóki Twój pojazd bezpiecznie dowiezie Cię do miejsca, w którym chcesz obozować, namiot dachowy zapewni Ci przytulność i ochronę przed żywiołami. Niektóre namioty dachowe są nawet wyposażone w opcjonalny sprzęt na cztery pory roku, taki jak dodatkowa izolacja, kaptury i tak dalej.
  Często zadawane pytania dotyczące namiotów na dachu
  Potrzebujesz bagażnika dachowego do namiotu dachowego? Tak, będziesz potrzebować bagażnika dachowego lub poprzeczek o nośności dynamicznej równej co najmniej wadze samego namiotu. Parametr ten informuje, ile ciężaru może unieść bagażnik, gdy pojazd jest w ruchu, więc wystarczy wziąć pod uwagę wagę samego namiotu, a nie wagę siebie i innych osób, które będą w nim spać, ponieważ pojazd nie będzie wtedy w ruchu.
  Większość bagażników dachowych będzie współpracować z każdym namiotem, ale sprawdź specyfikacje producenta namiotu, takie jak wymagana szerokość belek, wymagania dotyczące rozstawu i wagi i tak dalej. Powstają jedne z najlepszych bagażników dachowych do namiotów dachowych.

Wynajmij namiot dachowy i sprawdź czy taka forma podróżowania jest dla ciebie.

Call Now Button